W końcu dotarły do nas, długo oczekiwane roboty GeniBot. Od razu wzięliśmy się do pracy :). Roboty generalnie przeznaczone są dla klas 1-3 i 4-6, ale klasom starszym również sprawiły wiele frajdy. Starsze klasy sprawdzały możliwości robota jak również próbowały ułożyć zadania do rozwiązania z pomocą robota dla klas młodszych. Za pomocą robotów GeniBot najmłodsi uczą się kodować za pomocą kart jak również dostosowanego do robota programu Scratch. Do robotów szkoła dokupiła również tablety.

Zestaw 4 robotów wraz z matą do programowania zakupiliśmy w ramach programu "Laboratoria przyszłości".  Zobacz zdjęcia

Co to jest robot GeniBot?

GeniBot to niezwykle uniwersalny, wyposażony w wiele funkcji robot edukacyjny do nauki programowania. Otwiera dzieciom drzwi do świata nowoczesnych technologii i edukacji w nurcie STEAM (science, technology, engineering, art, mathematics). Zachęca do eksperymentowania i poszukiwania kreatywnych rozwiązań. GeniBot to robot na lata. Z nim nauka programowania będzie efektywna i bardzo przyjemna. Funkcjonalny rozmiar, ogrom możliwości, perfekcyjne wykonanie.

Praca z robotem, to ogromne korzyści dla dziecka, świetna zabawa, która rozwija miękkie kompetencje takie jak: logiczne, algorytmiczne myślenie czy zadaniowe podejście do stawianych problemów.

GeniBot - robot z akcesoriami dodatkowymi

Polskojęzyczny robot... GeniBot mówi w dwóch językach — polskim oraz angielskim, co ułatwia naukę młodszym dzieciom, ale także daje dodatkowe możliwości nauki języka angielskiego. Karty do kodowania oraz instrukcja są również przygotowane w języku polskim i angielskim.

GeniBot - robot z akcesoriami dodatkowymi

GeniBot...programuj na różne sposoby... Karty do kodowania, aplikacje, Scratch 3.0... Na macie do kodowania, na kartce papieru, na podłodze... Indywidualnie, zespołowo i z całą grupą. GeniBot jest programowalny na różne sposoby, dzięki czemu na wielu etapach edukacji, potrzebny będzie tylko jeden robot.

Karty do kodowania

Innowacyjny, intuicyjny sposób programowania, niewymagający dostępu do sprzętu komputerowego, dedykowany szczególnie najmłodszym użytkownikom (już od 4 roku życia). Ułożony przy pomocy kart do kodowania program pozwala wprowadzić robota w ruch i sprawić, żeby wykonywał wybraną sekwencję poleceń. Dzięki temu dziecko ma możliwość poznania podstawowych konstrukcji programistycznych. Uczy się jak stosować pętlę, warunki czy funkcje.

Ten sposób kodowania wspiera też naukę czytania i pisania. Podstawowy zestaw kart dołączonych do robota pozwala wprowadzić go w ruch, zaprogramować barwę diod, zaprogramować wydawanie dźwięków, poruszanie się po narysowanej linii... a nawet przemieszczanie się na podstawie wykonanych działań matematycznych i poruszanie się po obwodach figur geometrycznych. Umieszczone na kartach piktogramy pozwalają na korzystanie z robota również dzieciom, które nie potrafią czytać. Możliwość ustawienia długości „kroku robota” sprawia, że idealnie pasuje zarówno do małych jak i dużych mat do kodowania.

Wielofunkcyjna aplikacja

Sterowanie robotem w czasie rzeczywistym, budowanie programu na ekranie monitora, zaprogramowanie utworu muzycznego lub synchronicznego tańca robotów, to tylko niektóre z możliwości dedykowanej aplikacji ... Reszta zależy od pomysłowości i kreatywności dziecka. Intuicyjny, przejrzysty interfejs umożliwia korzystanie z aplikacji dzieciom już od 5 roku życia.

Programowanie blokowe

Praca z robotem GeniBot umożliwia płynne przejście od kodowania offline do programowania blokowego w Scratch 3.0. To zupełnie nowe możliwości i kolejny etap w nauce programowania. Scratch to wizualny język, zaprojektowany przez Mitchela Resnicka stworzony do nauczania dzieci i młodzieży programowania (od 8 roku życia). Programowanie odbywa się w sposób wizualny, bloczki przypominają swoim kształtem puzzle, które po ułożeniu w odpowiednim porządku stworzą program. GeniBot i Scratch 3.0 to gwarancja, że robot posłuży dziecku przez kilka lat.

Kształtowanie kompetencji kluczowych

Kompetencje językowe, matematyczne, cyfrowe, artystyczne... GeniBot to robot, który idealnie sprawdza się w procesie kształtowania kompetencji kluczowych u dziecka. Zabawy z robotem w naturalny sposób oswajają dziecko z językiem obcym. Od użytkownika zależy, czy robot będzie powtarzał komendy w języku polskim czy angielskim. Wszystkie karty do kodowania posiadają napisy w dwóch językach, więc dziecko widzi napisane słowo i jednocześnie może słyszeć jego prawidłową wymowę.

GeniBot - robot z akcesoriami dodatkowymi

Karty do edukacji matematycznej pozwalają na doświadczanie matematyki, ułatwiają uczenie jej w sposób czynnościowy, sprawiają, że każde dziecko patrzy na wykonywanie działań matematycznych jak na świetną zabawę, a nauka dodawania i odejmowania przestaje już być przykrym obowiązkiem.

Dobór odpowiednich kolorów, instrumentów, tworzenie melodii z sekwencji dźwięków, rysowanie tras, po których przemieszczał się będzie robot... Praca z GeniBotem, to nie tylko nauka programowania powiązana z przedmiotami ścisłymi, to również rozwijanie wrażliwości artystycznej i poczucia estetyki.

Źródło: GeniBot - robot z akcesoriami dodatkowymi - NeoRobot.pl